SMDJ85A-HRA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ85A-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
J BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
10.4V
Peak Pulse Current :
21.9A
Published :
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
208.3A
Working Voltage :
8.5V
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Number of Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
3kW
Series :
SMDJ-HRA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
2µA
Clamping Voltage :
14.4V
Peak Pulse Power :
3kW