SMDJ85A-HR
Mfr.Part #
SMDJ85A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Voltage :
8.5V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
10.4V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Termination :
SMD/SMT
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
J BEND
Clamping Voltage :
14.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Max Power Dissipation :
3kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Mount :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Diode Element Material :
SILICON
Series :
SMDJ-HR
Published :
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ