SMDJ8.5CA-HRA
Mfr.Part #
SMDJ8.5CA-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
208.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
10.4V
Series :
SMDJ-HRA
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
14.4V
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Voltage :
8.5V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
208.3A
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
3kW
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Max Power Dissipation :
3kW