SMDJ8.5A-HRA
Mfr.Part #
SMDJ8.5A-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Zener
Max Surge Current :
208.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
3kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
21.9A
Published :
Working Voltage :
8.5V
Polarity :
Unidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
94.4V
Test Current :
1mA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Leakage Current :
2µA
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
10.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Clamping Voltage :
14.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Series :
SMDJ-HRA
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
21.9A
Peak Pulse Power :
3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reverse Standoff Voltage :
8.5V