SMDJ78AH
Mfr.Part #
SMDJ78AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Form :
J BEND
Published :
Series :
SMDJ-HR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
126V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
78V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
86.7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Dissipation-Max :
6.5W
Unidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
23.8A