SMDJ78A-T7
Mfr.Part #
SMDJ78A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage-Max :
95.8V
Peak Pulse Current :
23.8A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
17 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Clamping Voltage :
126V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
J BEND
Number of Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Reverse Breakdown Voltage :
86.7V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
2µA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
91.25V
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
3kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.8A
Series :
SMDJ
Test Current :
1mA
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
78V