SMDJ78A-HR
Mfr.Part #
SMDJ78A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Pin Count :
2
Terminal Form :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
3kW
Peak Pulse Current :
23.8A
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
DO-214AB, SMC
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
86.7V
Clamping Voltage :
126V
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
78V
Series :
SMDJ-HR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation-Max :
6.5W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW