SMDJ75CA-T7
Mfr.Part #
SMDJ75CA-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Series :
SMDJ
Polarity :
Bidirectional
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
12.9V
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Peak Pulse Power :
3kW
Power Dissipation-Max :
6.5W
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Terminal Form :
J BEND
Terminal Position :
Dual
Leakage Current :
2µA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
8.77V
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
232.6A
Peak Pulse Current :
24.8A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW