SMDJ75AHM6G
Mfr.Part #
SMDJ75AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJ
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V