SMDJ75A-HRA
Mfr.Part #
SMDJ75A-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
J BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
JESD-609 Code :
e3
Series :
SMDJ-HRA
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
83.3V
Configuration :
Single
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
6.5W