SMDJ75A-HR
Mfr.Part #
SMDJ75A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Configuration :
Single
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Unidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
2
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
Breakdown Voltage :
83.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24.8A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
DO-214AB, SMC
Terminal Form :
J BEND
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Surface Mount :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Power Dissipation-Max :
6.5W