SMDJ70CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ70CA
Manufacturer
Meritek
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMDJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Published :
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Number of Pins :
2
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26.5A
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
77.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ