SMDJ7.5CA-HRAT7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ7.5CA-HRAT7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Series :
SMDJ-HRA
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Pulse Current :
232.6A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Bidirectional
Power Dissipation-Max :
6.5W
Configuration :
Single
Clamping Voltage :
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
232.6A
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
3kW
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V