SMDJ7.5CA-HRA
Mfr.Part #
SMDJ7.5CA-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
12.9V
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Surge Current :
232.6A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
232.6A
Working Voltage :
7.5V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Bidirectional
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
9.21V
Max Power Dissipation :
3kW
Terminal Form :
J BEND
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
3kW