SMDJ7.5CA-HR
Mfr.Part #
SMDJ7.5CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Series :
SMDJ-HR
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
232.6A
Working Voltage :
7.5V
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Termination :
SMD/SMT
Max Surge Current :
232.6A
Number of Elements :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
12.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Power Dissipation :
3kW
Peak Pulse Power :
3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
J BEND
Breakdown Voltage :
9.21V
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Bidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W