SMDJ7.5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ7.5CA
Manufacturer
Meritek
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Breakdown Voltage :
8.33V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
232.6A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
SMDJ
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW