SMDJ7.5A-T7
Mfr.Part #
SMDJ7.5A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Leakage Current :
2µA
Terminal Form :
J BEND
Series :
SMDJ
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
24.8A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Number of Unidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
12.9V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Breakdown Voltage :
8.77V
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
232.6A