SMDJ64CA-T7
Mfr.Part #
SMDJ64CA-T7
Manufacturer
Littelfuse
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Pins :
2
Power Dissipation-Max :
6.5W
Breakdown Voltage-Max :
78.6V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Pin Count :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
29.1A
Peak Pulse Power :
3kW
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Reverse Standoff Voltage :
64V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
2µA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Pulse Current :
29.1A
ECCN Code :
EAR99
Power Line Protection :
No
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Series :
SMDJ
Breakdown Voltage :
74.85V
Configuration :
Single
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clamping Voltage :
103V