SMDJ64CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ64CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Peak Pulse Power :
3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Number of Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Series :
SMDJ
Test Current :
1mA
Number of Pins :
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Termination :
SMD/SMT
Bidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
103V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Max Operating Temperature :
150°C
Power Dissipation :
3kW
Composition :
Zener
Type :
Zener
Direction :
Bidirectional
Max Surge Current :
29.1A
Polarity :
Bidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
64V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Elements :
Operating Supply Voltage :
64V
Leakage Current :
2µA
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Max Breakdown Voltage :
78.6V
Peak Pulse Current :
29.1A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
29.1A
Number of Channels :
Breakdown Voltage :
71.1V