SMDJ64CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ64CA
Manufacturer
Meritek
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
64V
Number of Elements :
1
Series :
SMDJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Composition :
Zener
Direction :
Bidirectional
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
29.1A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Breakdown Voltage :
71.1V
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Pulse Power :
3kW
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
29.1A
Clamping Voltage :
103V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
29.1A
Number of Channels :
1
Bidirectional Channels :
Operating Supply Voltage :
64V
Power Dissipation :
3kW
Max Breakdown Voltage :
78.6V
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
2µA
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Number of Bidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V