SMDJ64AH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDJ64AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
64V
Terminal Form :
J BEND
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
JESD-609 Code :
e3
Published :
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
29.1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
3kW
Breakdown Voltage :
71.1V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
SMDJ-HRA
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Clamping Voltage :
103V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
6.5W