SMDJ64A-T7
Mfr.Part #
SMDJ64A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Reverse Breakdown Voltage :
71.1V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMDJ
Leakage Current :
2µA
Peak Pulse Power :
3kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
74.85V
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Breakdown Voltage-Max :
78.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6.5W
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Terminal Form :
J BEND
Reverse Standoff Voltage :
64V
Number of Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
103V
Published :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
29.1A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ