SMDJ6.5CA-HR
Mfr.Part #
SMDJ6.5CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
267.9A
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
22 Weeks
Working Voltage :
6.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage :
11.2V
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
J BEND
Series :
SMDJ-HR
Max Power Dissipation :
3kW
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Max Surge Current :
267.9A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Bidirectional Channels :
1
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
7.98V
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
3kW