SMDJ45CA-HRAT7
Mfr.Part #
SMDJ45CA-HRAT7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Pulse Current :
41.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Series :
SMDJ-HRA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Clamping Voltage :
72.7V
Terminal Form :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
45V
Peak Pulse Power :
3kW
Published :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.3A
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
6.5W