SMDJ43A-AT/TR13
Mfr.Part #
SMDJ43A-AT/TR13
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
SMDJ, DO-214AB, 43V, 69.4V, AUTO
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJ-AT
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Capacitance @ Frequency :
Operating Supply Voltage :
43 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
47.8 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
43.2A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Clamping Voltage :
69.4 V
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Type :
Zener
Number of Channels :
1 Channel
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Supplier Device Package :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Brand :
Qualification :
AEC-Q101
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Packaging :
MouseReel
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
43 V