SMDJ33CAHM6G
Mfr.Part #
SMDJ33CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56.3A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMDJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Bidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW