SMDJ24A-HRAT7
Mfr.Part #
SMDJ24A-HRAT7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Reverse Standoff Voltage :
24V
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Unidirectional Channels :
1
Terminal Form :
J BEND
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Series :
SMDJ-HRA
Peak Pulse Current :
77.1A
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
19 Weeks
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
6.5W
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
77.1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Power :
3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Clamping Voltage :
38.9V