SMDJ150C
Mfr.Part #
SMDJ150C
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 150VWM 255.15VC DO214
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Peak Pulse Current :
12.3A
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
J BEND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Clamping Voltage :
243V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
12.3A
Leakage Current :
2µA
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Standoff Voltage :
150V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Peak Pulse Power :
3kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
1
Mount :
SMDJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Breakdown Voltage :
167V
Number of Channels :
1
Pin Count :
2
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Operating Supply Voltage :
150V
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6.5W