SMDJ11A-HRAT7
Mfr.Part #
SMDJ11A-HRAT7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
164.8A
Published :
Terminal Form :
J BEND
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Reverse Standoff Voltage :
11V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
164.8A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation-Max :
6.5W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Series :
SMDJ-HRA
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Polarity :
Unidirectional
Clamping Voltage :
18.2V