SMBJ33CAHM4G
Mfr.Part #
SMBJ33CAHM4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
DO-214AA, SMB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Power Dissipation-Max :
3W
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.8A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
33V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W