SMBJ160CA M4G
Mfr.Part #
SMBJ160CA M4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Series :
SMBJ
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.4A
Supplier Device Package :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ