SMBJ15HE3/5B
Mfr.Part #
SMBJ15HE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Number of Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Zener
Base Part Number :
SMBJ
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
15V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Supply Voltage :
15V
Breakdown Voltage :
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
22.3A
Type :
Zener
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
No
Max Surge Current :
100A
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.9V
Number of Unidirectional Channels :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Peak Pulse Current :
22.3A
Clamping Voltage :
26.9V