SMBJ14A-QH
Mfr.Part #
SMBJ14A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
C BEND
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Base Part Number :
SMBJ14
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Additional Feature :
PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.9A
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Breakdown Voltage :
16.4V