SMBJ14A-M3/52
Mfr.Part #
SMBJ14A-M3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Vishay
No
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Published :
2017
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
23.2V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage :
16.4V
Peak Pulse Current :
25.9A
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
14V
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
15.5V
Series :
TransZorb®
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.9A
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
600W