SMB2EZ75D5-TP
Mfr.Part #
SMB2EZ75D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
SMB2EZ75
Package / Case :
Product Status :
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 56 V
Power - Max :
2 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance :
±5%
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Datasheets
SMB2EZ75D5-TP
±5% 500 nA @ 56 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AA, SMB
SMB2EZ75D5-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500 nA @ 56 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 75 V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5 V @ 200 mA is supplied.
SMB2EZ75D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 56 V
500 nA @ 56 V is the maximum voltage (Tol)