SMB2EZ18D5-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMB2EZ18D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
SMB2EZ18
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
2 W
Tolerance :
±5%
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 13.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Obsolete
Impedance (Max) (Zzt) :
10 Ohms
Datasheets
SMB2EZ18D5-TP
±5% 500 nA @ 13.7 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AA, SMB
SMB2EZ18D5-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500 nA @ 13.7 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 18 V during operation.1.5 V @ 200 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SMB2EZ18D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 13.7 V
500 nA @ 13.7 V is the maximum voltage (Tol)