SMAJE350AH
Mfr.Part #
SMAJE350AH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 350VWM UNI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
700mA
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
391V
Package :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
391 V
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
350V
Applications :
Automotive, Telecom
Clamping Voltage :
567 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type :
Zener
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power - Peak Pulse :
400W
Working Voltage :
350 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
567V