SMAJ90A-Q
Mfr.Part #
SMAJ90A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.7A
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V
Applications :
Automotive, Telecom
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ