SMAJ78AHE3/61
Mfr.Part #
SMAJ78AHE3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Base Part Number :
SMAJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
3.2A
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
78V
Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
2
Number of Elements :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
78V
Termination :
SMD/SMT
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
400W
Surface Mount :
yes
Clamping Voltage :
126V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Reverse Breakdown Voltage :
86.7V
Breakdown Voltage :
86.7V
Peak Pulse Current :
3.2A
Test Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V