SMAJ75E3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ75E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 75VWM 134VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Element Configuration :
Single
Diameter :
12.7mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
yes
Test Current :
1mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Dissipation-Max :
1W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
134V
Pin Count :
2
Height :
13.9954mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
14.3V
Power Line Protection :
No
Published :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Terminal Form :
C BEND
Base Part Number :
SMAJ75
Power - Peak Pulse :
500W
Terminal Finish :
MATTE TIN
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
3.7A