SMAJ6.5HE3/61
Mfr.Part #
SMAJ6.5HE3/61
Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AC
Product Category :
Breakdown Voltage :
7.22V
Base Part Number :
SMAJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Unidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
12.3V
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
32.5A
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
1
Operating Supply Voltage :
6.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.3V
Number of Unidirectional Channels :
1
Unidirectional Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
400W
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
32.5A
Package / Case :
Max Surge Current :
32.5A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Max Operating Temperature :
150°C