SMAJ6.5E3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ6.5E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
40.7A
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.3V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Base Part Number :
SMAJ6.5
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Test Current :
10mA
Power - Peak Pulse :
500W
Clamping Voltage :
12.3V
Peak Pulse Current :
40.7A
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
500W
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Type :
Zener
Min Operating Temperature :
-65°C