SMAJ6.5CA
Mfr.Part #
SMAJ6.5CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Power Dissipation :
400W
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Zener
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Supply Voltage :
6.5V
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Length :
5.28mm
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Breakdown Voltage :
7.22V
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Termination :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35.7A
Peak Pulse Current :
35.7A
Direction :
Bidirectional
Height :
2.29mm
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Width :
2.79mm
Max Surge Current :
35.7A
Peak Pulse Power :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
400W
Breakdown Voltage :
7.22V
Clamping Voltage :
11.2V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Polarity :
Bidirectional
Leakage Current :
1mA
Max Power Dissipation :
3.3W
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Max Breakdown Voltage :
7.98V
Number of Channels :
1
Test Current :
10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
6.5V
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C