SMAJ6.5A-E3/5A
Mfr.Part #
SMAJ6.5A-E3/5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
Surface Mount
Base Part Number :
SMAJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Pin Count :
2
Reverse Breakdown Voltage :
7.22V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Direction :
Unidirectional
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
40A
Surface Mount :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Series :
TransZorb®
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Terminal Form :
C BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Surge Current :
35.7A
Peak Pulse Current :
35.7A
Breakdown Voltage :
7.22V
Peak Pulse Power :
400W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
500μA
Number of Pins :
Clamping Voltage :
11.2V