SMAJ58HE3/61
Mfr.Part #
SMAJ58HE3/61
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 58VWM 103VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V
Max Surge Current :
3.9A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Peak Pulse Power :
400W
Operating Supply Voltage :
58V
Peak Pulse Current :
3.9A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.9A
Polarity :
Unidirectional
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
SMAJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Applications :
Automotive
Breakdown Voltage :
64.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
58V
Mounting Type :
Surface Mount
Composition :
Zener
Clamping Voltage :
103V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Number of Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
1
Unidirectional Channels :
Supplier Device Package :
Power - Peak Pulse :
400W