SMAJ48CAQ-13-F
Mfr.Part #
SMAJ48CAQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMA
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Qualification :
AEC-Q101
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Peak Pulse Power Dissipation :
400W
Packaging :
MouseReel
Package Type :
DO-214AC (SMA)
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Type :
Zener
Supplier Device Package :
SMA
Reverse Standoff Voltage :
48V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration :
Single
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Applications :
Automotive
Pin Count :
2
Package / Case :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.2A
Power - Peak Pulse :
400W
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Product Type :
TVS Diodes
Power Line Protection :
No
Direction Type :
Bi-Directional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V