SMAJ48A-QH
Mfr.Part #
SMAJ48A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
PRSM-MIN
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Unidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Applications :
Automotive
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
400W