SMAJ45-E3/61
Mfr.Part #
SMAJ45-E3/61
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Base Part Number :
SMAJ
Reverse Standoff Voltage :
45V
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
400W
Breakdown Voltage :
50V
Operating Supply Voltage :
45V
Number of Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
80.3V
Lead Free :
Lead Free
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
5.28mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Power Rating :
400W
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Peak Pulse Current :
5A
Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
Published :
Width :
2.79mm
Composition :
No
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Breakdown Voltage :
50V
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Series :
TransZorb®
Max Surge Current :
5A
Number of Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
80.3V
Height :
2.29mm
Type :
Zener
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
45V