SMAJ43E3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ43E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Peak Pulse Current :
6.5A
Type :
Zener
Terminal Form :
C BEND
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
500W
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
SMAJ43
Power Dissipation-Max :
1W
Test Current :
1mA
Direction :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Pins :
Clamping Voltage :
76.7V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reverse Standoff Voltage :
43V