SMAJ43A-Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMAJ43A-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Additional Feature :
PRSM-MIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.8A
Terminal Form :
C BEND
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Number of Terminations :
2
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Base Part Number :
SMAJ43
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
43V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V